3,5 mio til sundhedsfremme

Samarbejde om sundhed og trivsel:

DOMI Bolig har sammen med Odder Kommune og Frivilligcenter Odder fået bevilliget 3,5 millioner kroner fra Sundhedsstyrelsen til et nyt samarbejde, der skal fremme sundhed og trivsel i almene boliger og lokalsamfund.

Den store bevilling betyder, at vi får mulighed for at understøtte endnu flere af de gode initiativer, der udspringer af vores boligafdelinger.

Målet er at engagere civilsamfundet, mobilisere trivselsambassadører og understøtte samarbejdet mellem boligforeningen, lokalsamfundet og kommunen, der sammen skal bidrage til sundhed og fællesskab i boligområder og lokalsamfund. Det kan for eksempel være gennem fællesspisning, beboercafeer, temadage, motionsaktiviteter eller noget helt andet. Det afgørende er, at det er beboernes og borgernes egne idéer og lyst til aktiviteter.

Et andet formål med projektet, der kører fra 1. april og 3 år frem, er at se på mulighederne for at flytte sundhedstilbud tættere på borgerne og lave en brobygning mellem kommune, boligforening og civilsamfund.