Gode fællesskaber. Bedre hjem
Et godt hjem handler om mere end mursten, indretning og vedligeholdelse. Det handler også om tryghed, godt naboskab og gode fællesskaber.
I DOMI Bolig har vi valgt at gøre en ekstra indsats for at støtte de ildsjæle og beboere, som arbejder for bedre fællesskaber i vores boligafdelinger.
Vi har afsat penge fra vores fælles kasse, som alle ildsjæle og frivillige i vores boligafdelinger kan søge. Og vi har ansat en beboerkonsulent, som hjælper med at omsætte ideer til konkrete aktiviteter.
Har I et ønske om at styrke fællesskabet i jeres boligafdeling
– men er I tvivl om, hvordan I skal komme i gang?
Ræk ud til vores beboerkonsulent, Anna Wildfeldt Thorning, som gerne vil hjælpe og spare med jer og være med til at forvandle jeres ideer til spirende fællesskaber.
Anna kan også hjælpe med ansøgninger til fællesskabspuljerne. I fanger Anna på:
tlf/sms: 2829 2496 eller skriv en > mail
Mange har allerede fået støtte
Her kan du se et par eksempler på aktiviteter og ideer, der har fået støtte fra vores fællesskabspuljer.
Elinor og DOMI Boligs Teamkoordinator, Stina, i æblelunden i afdeling 20 i Hou, hvor OB har sagt ja til sponsoreret bænkesæt. Det bliver den flotteste æblelund, og afdelingsbestyrelsen arbejder på en indvielsesfest i foråret og har blik for, hvordan de kan få de nytilflyttede børnefamilier med til fx en plantedag. Så puljerne virker og aktiviteterne bobler op, og støtten dertil er meget værdsat derude!
I afdeling 11 i Odder har en gruppe beboere i samarbejde med afdelingsbestyrelsen fået støtte til indretning af et kælderlokale ”klubben” så det bliver børnevenligt og kan rumme flere aktiviteter for alle beboere.
Nu er lokalet sat i stand og ryddet, og lokalet er i brug stort set alle dage. Gruppen har fået støtte til en lydsvag støvsuger, opbevaring af krea-udstyr, skoopbevaring og projektor til filmvisning samt en mikrobølgeovn. Billedet er fra deres halloween fest
Beboerne bag hygge-caféen i Tværgade i Malling fik tilskud til et juledekorationsværksted for beboere i Odder, Beder og Malling. Og mens sneen stille dalede ned udenfor, var der julestemning i fælleshuset, hvor mange af DOMI Bolig’s fantastiske beboere var mødt op. Nu er de fine juledekorationer klar til at blive tændt rundt omkring – og sprede lys og varme i en kold mørk tid.
Du kan søge støtte fra fire puljer:
Går I rundt med nogle gode ideer til aktiviteter, som kan samle folk, så kan I søge støtte til jeres udgifter.
Aktiviteterne kan være alt fra koncerter, kor, petanque, banko mm. Blot de henvender sig bredt til beboere i jeres afdeling.
Vi har tidligere kaldt puljen for ’pavillon-puljen’, fordi den kan bruges til at betale for en pavillon i afdelingen. Et mødested, hvor I kan være sammen om aktiviteter.
Typisk er det afdelinger uden eksisterende mødesteder (som fx fælleshus), der søger puljen.
Spil bordtennis for sjov, for motion og for fællesskabet.
Afdelinger med et fælleshus, og med en eller flere ildsjæle, kan søge om en ”bordtennispakke’, der består af et kvalitetsbordtennisbord, incl. bat mv.
Vil I dele haveredskaber,
så alle ikke behøver at investere i en trillebør, hækklipper osv.
Eller har I måske et ønske om at sætte gang i fælles arbejdsdage i jeres grønne områder?
Så kan I søge redskabspuljen til en fælles havepakke, der består af trillebør, kost, skovl, hakkejern, rive, hækklipper og forlængerledning.
Du kan søge puljerne løbende, og vi tilstræber at behandle ansøgningerne på førstkommende møde i organisationsbestyrelsen. Det betyder, at du kan regne med at få svar efter nedenstående tidsplan:
- Indsend ansøgning fredag den 19. december – tilbagemelding ultimo januar.
- Indsend ansøgning mandag den 23. februar – tilbagemelding ultimo marts.
- Indsend ansøgning fredag den 27. marts – tilbagemelding ultimo april.
- Indsend ansøgning mandag den 20. april – tilbagemelding ultimo maj.
- Indsend ansøgning fredag den 29. maj – tilbagemelidng ultimo juni.
Du kan med fordel læse retningslinjerne for uddeling af støtte i vores politiker her:
> Fællesskabs-puljer (God ide, Bat 10-100 og Redskaber) og > Fællesplads-puljen
Trin for trin – sådan søger du
Måske er I flere, der har talt om en aktivitet eller noget andet, der vil være godt for fællesskabet i jeres boligområde.
Kontakt eventuelt DOMI Boligs beboerkonsulent, Anna, for sparring om ansøgning og hjælp til at skrive den.
- Hvem søger støtte
- Hvad vil i gerne søge støtte til?
- Hvor og hvornår skal det foregå?
- Hvor mange penge skal i bruge? Kom gerne med et bud på, hvad det vil koste.
Du/I får et svar på ansøgningen, når organisationsbestyrelsen har holdt møde.
Tjek frist for at indsende ansøgninger, og datoerne for hvornår du/I kan forvente en tilbagemelding.
Har I fået et positivt tilsagn? Tillykke.
Husk, I kan få gode råd fra DOMI Boligs beboerkonsulent, når I skal forberede jeres aktivitet.
Hvis I ønsker at gøre lidt reklame for aktiviteten, så sørg også for at sende information til DOMI Bolig. Så kan vi omtale jeres arrangement i nyhedsbrevet Inside DOMI og eventuelt på vores sociale medier.
Efter aktiviteten modtager vi også meget gerne billeder og lidt omtale, som kan inspirere endnu flere til at være med.
